Seni bildim bileli her yanım yanık.Bir gönül ve içinde beni yakan ateş var…
Her dil Esma Zikri okur
Aynalara gülümseyişinizi daima güzel yansıtır
▪ Arama Yap
▪ Günün Sözü

Kendi kendinin mutluluğuna engel olma yolunda insan FEVKALÂDE beceriklidir. (A.Gide)

▪ Bir Atasözü

Altın ateşle, kadın altınla, erkek kadınla imtihan edilir. (U.S.A)

▪ Bir Ayet

´Kafirler kendilerine (Kıyamet) saati ansızın gelinceye kadar,veya kısır günün azabı gelinceye kadar,şüphe içinde devam edecekler.Mülk o gün ALLAH´INDIR onların arasına hükmeder, İman edip Salih Amel işleyenler Naim Cennetlerindedirler.İnkar edip Ayetlerimizi yalanlayanlar,işte onlar için alçaltıcı azap vardır.´ ( (HACC SURESİ 55-56-57))

▪ Bir Hadis

´Kişi kibirlenince, iki melek, ´Ya Rabbi bunu alçat!´ derler. Tevazu ederse, ´Ya Rabbi bunu yükselt!´ derler.´ ((Beyhaki))

Genel Sağlık
Antibiyotiğin zararları
Antibiyotik alırken çok dikkat edilmeli içimizdeki bazı zararlı haşeratı da öldürüyor çünkü. Doktorlar antibiyotik yazmayı çok severler, hatta yazmasalar hasta nezdinde makbul doktor sayılmazlar! Viral (virüslerle ilgili) veya bakteriyel hiç ama hiç fark etmez onalar için.
17.06.2011
17592

Antibiyotiğin zararları

Antibiyotik alırken çok dikkat edilmeli içimizdeki bazı zararlı haşeratı da öldürüyor çünkü. Doktorlar antibiyotik yazmayı çok severler, hatta yazmasalar hasta nezdinde makbul doktor sayılmazlar! Viral (virüslerle ilgili) veya bakteriyel hiç ama hiç fark etmez onalar için. Fakat araştırmalar gösterdi ki, viral hastalıklara hiç ama hiç fayda etmez antibiyotik. Antibiyotiklerin en büyük zararı SSK, BAĞKUR vs.'yedir. Atibiyotiklerin %70’i her ihtimale karşıt, nolur nolmaz anlayışıyla yazılır.'En büyük yararı sırayla üretici, depocu, eczacı ve doktoradır (komisyon olarak). Yanlış antibiyotik seçimi yüzünden dünyada hergün binle rce insan ölmektedir. Gereksiz antibiyortik kullanımı vücutta hücre ölümüne ve direncin düşmesine sebep oluyor, birçok hastalığı tetikliyor. Meselâ virüs kökenlihastalık olan gribin önceden alınacak tedbirlerle önüne geçilebilir. Bunun için de bol C vitamini tüketilmeli. Grip evde alınacak önlemlerle atlatılabilir. Gribi atlatmanın en önemli yolu dinlenmektir. Antibiyotik önerilecek ilk tedavi şekli değildir. Antibiyotikler hastalıklarla mücadele ederken insan vücudundaki iyi huylu bakterilere zarar veriyor. Aşırı antibiyotik kullanımı uzun dönemde s ağlığı olumsuz etkiliyor. İyi huylu bakteriler vücut için hayatî öneme sahip Vücutta 100 trilyon bakteri var, bir hücreye 10 bakteri düşüyor. Barsak­larda yaşayan Btheta bakterisi sindirimi zor besinleri parçalıyor, damar ve hücrelerin sağlıklı gelişmelerini sağlıyor, bağışıklık sistemi için gerekli enzimlerin üretilmesini tetikliyor. Bağırsak sisteminde yaşayan bakterilerin çoğu vücuttaki hormonal dengeyi koruyor. Mide ve gıda borusunda yerleşik olanlar B12 ve K vitaminlerinin kana karışmasına yardımcı oluyor. Bir yaralı bakteriler bize bağlı yaşıyor, yani barındıkları kişi ne kadar sağlıklı ve uzun yaşarsa kendi hayatları da o kadar uzar. Antibiyotik ilaçlar sürekli kullandığında faydalı bakteriler değişime uğrar ve zararlı hale gelir. İlaca bağışıklık kazanan bakteriye sahip insanlar saatli bomba gibidirler. Değişime uğrayan bakteriler görevlerini tam yerine getirmemeye başlıyor, vücuttaki hormonal dengesizlik ve sindirim problemleri birçok rahatsızlık başgösteriyor. Bu durum ömrü kısaltıyor. Bakterinin hayat alanlarından çıkması ölüm riskini getiriyor. Yemek borusundaki bir bakteri antibiyotikler yüzünden değişime uğrayıp enfeksiyon yoluyla kana karışarak kalbe ulaştığında ö lümcül dolabiliyor.

Navigasyon ve Bilgi
▪ Ekleyen: Editör Editör
▪ Sonraki Konuya Git: Stres aşırı terleme nedeni
▪ Önceki Konuya Git: Şiddet içeren oyunlar gerçek şiddeti tetikliyor mu?
Sağlık // Genel Sağlık Kategorisine Dön
Sağlık Kategorisine Dön
Anasayfaya Dön
▪ Yorumlar
sevim güler (Konu Puanı: 4 / 5)
ne zaman doktora gitsek antibiyotık verıyor sünizit burun akıntısı bogaz şişmesi balgamın gögüse inmesi hemen hemen her ay antibiyotiği normal ilaç gibi kullanıyoruz doktor vesilesiyle..... dogrumudur
Editörün Cevabı: Bizim şuana kadar edindiğimiz mümkün olduğunca antbiniyotik kullanmamanız. Doğal yollarla atlamak. Ne yazıkki doktorlar ilaç firmalarıyla olan ilişkilerinden dolayı sürekli yazıyorlar. Doktoru iyi seçmek ve doktora sormak gerekli.
02.03.2012
selin ongör (Konu Puanı: 4 / 5)
BEN 10 YAŞINDA BI KIZ ÇOCUĞUM BENDE ÇOCUKLUGUNDAN BERİ ÇOK OLMASA DA ANTİBİYOTİK KULLANDIM BU KİLO ALMAYA SEBEPMİDİR
Editörün Cevabı: Güzel genç kardeşim biz sadece bilgilendirme yapıyoruz. Bu konuda sana yadımcı olamayacağız. Yalnız bildiğimiz ve okuduğumuz aşırı kullanılan antiniyotiklerin ileriki yaşlarda olumsuzluklara sebep olduğunu başlıca böbrekler, diş ve kilo gibi olumsuzluklara sebebiyet verebileceği.
29.08.2012
abbasquliyev farrux (Konu Puanı: 1 / 5)
bir gunluk bebeye antibiotik olarmi???
14.09.2012
büşra t. (Konu Puanı: 3 / 5)
Ya ben bagırsak enjeksiyonu oldum kusma gibi şeylerde oldu . Doktor 2 tane antibiyotik verdi . Ben bu ilaçları üst üste içiyorum herhangi bir sorun olur mu ?
Editörün Cevabı: Biz site olarak bu bilgileri bilgi amaçlı paylaşıyoruz büşra hanım. doğru olanı doktorunuza tanışmanız. Sizlere şifalar diliyoruz
16.10.2012
zeynep k. (Konu Puanı: 3 / 5)
Mrb hocam ben 23 yaşındayım diş iltihabından dolayı aşırı miktarda antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Aşırı miktarda antibiyotik kullanmak kemik erimesine yol açar mı veya kemiklerimizi zayıflatır güçsüzleştirir mi?
01.02.2013
(Konu Puanı: 5 / 5)
Hocam Az once 2 antibiyotik birden ictim.Bir sey olur mu? 500mg+500mg
Editörün Cevabı: Ben doktor değilim. Onu doktora zormanız gerekir. Tabiki olur herşeyin fazlası insan için zarar.
07.05.2013
ismail (Konu Puanı: 5 / 5)
iyi günleç bundan 2 gün önce doktora gittim burnu tıkalı olduğu için baktı kemik var dedi tamam güzel ama antibiyotik yazdı içmek istemiyorum ama annem zorla içiriyor sizin düşünceniz nedir
Editörün Cevabı: Bana kalsa eğer gerçekten ihtiyaç değilse içme. Ama sen yinede doktoruna danış...
26.06.2013
▪ Yorum Yaz
Ad Soyad:
Konu Puanı:
Yorumunuz:
This Is CAPTCHA Image