Seni bildim bileli her yanım yanık.Bir gönül ve içinde beni yakan ateş var…
Her dil Esma Zikri okur
Aynalara gülümseyişinizi daima güzel yansıtır
▪ Arama Yap
▪ Günün Sözü

Sır, kalbin emanetidir. Dil bunu ifşa ettiğinde aynı zamanda kalbe de ihanet etmiş olur. ()

▪ Bir Atasözü

Utanması olmayandan daha kıymetsiz yoktur. (Çerkez atasözü)

▪ Bir Ayet

Onlar hala cahiliye hükmünü mü arıyorlar? Kesin bilgiyle inanan bir topluluk için hükmü, Allah’tan daha güzel olan kimdir? (Maide Suresi, 50)

▪ Bir Hadis

Adem oğlunda üçyüz altmış mafsal vardır. Hergün her mafsal için sadaka vardır. Denildi ki: ´Ya Resulallah buna kim güç yetirebilir?´ Buyurdu ki: ´Kişinin kardeşine söylediği güzel bir söz sadakadır. Keza kişinin bir hususta kardeşine yardımı sadakadır. İçirdiği bir içim su sadakadır. Yol üzerinden eza verecek bir şeyin giderilmesi de sadakadır. (İki rek´at duha namazı bunu karşılar) (Hadis-i Şerif)

Çocuk gelişimi ve eğitimi
DOĞUM ÖNCESİ GELİŞİMİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Doğum öncesi gelişimin gerçekleştiği anne rahmi normal koşullar altında bebeğin sağlıklı gelişimi için en uygun koşulları sağlar. Anne karnındaki gelişimi olumsuz etkileyebilecek olumsuz koşullar, bebeğin hem doğum öncesi hem de doğum sonrası gelişiminde sorunlara yol açabilir.
13933

doğum öncesi gelişimi etkileyen faktörler

Doğum öncesi gelişimin gerçekleştiği anne rahmi normal koşullar altında bebeğin sağlıklı gelişimi için en uygun koşulları sağlar. Anne karnındaki gelişimi olumsuz etkileyebilecek olumsuz koşullar, bebeğin hem doğum öncesi hem de doğum sonrası gelişiminde sorunlara yol açabilir.

1) Genetik bozukluklar:   Zigotu(döllenme ile oluşan ilk hücre) oluşturan kromozom çiftlerinde olağandışı bir durum söz konusu ise, yani kromozomların sayısı ya da yapısında bir bozukluk bulunmakta ise, fetüsün gelişiminde, dolayısıyla da doğum sonrası gelişimde istenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Down sendromu kromozom bozukluklarına bağlı olarak en yaygın biçimde ortaya çıkan bozukluklardan biridir.

2) Çevresel bozukluklar: Annenin içinde bulunduğu olumsuz koşullar hem kendi sağlığını, hem de taşıdığı bebeğin sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

- Beslenme bozuklukları: Doğum öncesinde bebeğin sağlıklı gelişebileceği bir ortamın hazırlanması, büyük ölçüde annenin beslenmesinin niteliği ile ilişkilidir. Özellikle gebeliğin son üç ayındaki yetersiz beslenmeden, fetüs çok daha yoğun bir biçimde etkilenmektedir. Beslenme bozukluğu olan anneler arasında erken doğum yapma, düşük kilolu ya da ölü bebek doğurma oranı oldukça yüksektir.

- İlaçlar ve kimyasal maddeler: Gebe kadınların doktor kontrolü dışında ilaç almamaları önerilmektedir. Bağımlılık yapan uyuşturucu ya da sakinleştirici maddeler ile alkol ve sigaranın da gebelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür maddeler gelişimi olumsuz olarak etkileyerek, bebeklerin hem fiziksel, hem de bilişsel gelişimlerinde sorunlara yol açmakta, hatta bebeklerin madde bağımlılığı ile birlikte doğmalarına bile neden olabilmektedir.

- Hastalıklar: Annede hastalıklara yol açan virüsler plasenta engelini aşarak embriyo ya da fetüsü de etkileyebilmektedir. Özellikle kızamıkçık, frengi, çocuk felci bebek üzerinde olumsuz etkileri bilinen hastalıklardır. Bu hastalıklar bebekte körlük, sağırlık, iç organların işlevlerinde bozukluklar ya da zeka geriliklerine neden olabilmektedir.

- Radyasyon: Gebeliğin erken dönemlerinde, özellikle de embriyo döneminde annenin aşırı röntgen ışınlarıyla karşı karşıya kalması ya da nükleer patlamalar gibi nedenlerle oluşan aşırı radyasyon, gelişimde bozulmaya yol açmaktadır. Böyle durumlarda bebeklerde zihinsel gerilik, sinir sisteminde hasarlar gözlenmektedir.

- Kan uyuşmazlığı: Bebekte kan uyuşmazlığı annenin kan grubunun Rh negatif, bebeğinkinin ise Rh pozitif olduğu durumlarda ortaya çıkar. Gebelik sırasında annenin kan dolaşımı ile bebeğinki birbirine karışmadığı için bir problem olmaz. Ancak özellikle güç ve uzun süren doğumlar sırasında plasentadan sızarak anneye geçebilen bebeğin kan hücreleri, annenin bedeninin onlara bir mikrop ya da virüs gibi tepki vermesine neden olur ve annenin kanında onlara karşı antibadi adı verilen koruyucu yapılar oluşur. Antibadilerin anne için bir zararı olmamasına karşın, anne karnındaki bebeğin alyuvarlarını öldürücü bir işlevi vardır. Sonuç olarak da bebekte sakatlıklara ya da ölümlere yol açabilir.

- Psikolojik sıkıntılar: Annenin psikolojik durumunda gözlenen uzun süreli sıkıntılar bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin annenin yoğun bir stres altında olması nedeniyle kendine bakmayı ihmal ederek, aşırı  yorgun ve uykusuz olması, beslenmesini ihmal etmesi, enfeksiyonlara karşı da direncini düşürür.

- Annenin yaşı: Çocuk doğurmak için önerilen ideal yaş aralığı 20-35 yaş arasıdır. 20-35 yaş gebelik problemleri daha az olmaktadır. Gelişim problemleri olan çoğu çocuk genellikle 20 yaş altında veya 35 yaş üstünde olan annelerin çocuklarıdır. Bunun nedeni 20 yaş altındaki annelerin üreme sistemlerinin yeterince gelişmiş olmaması, 35 yaş  üzerindeki annelerin ise üreme sistemlerinin azalması ve yaşlanması olabilir. 35 yaş üzeri annelerin çocuklarında beyinde su toplaması, down sendromu ve düşük çok sık görülmektedir.

  ÇGU-Gülen GÖZLER

Navigasyon ve Bilgi
▪ Ekleyen: asiye  kıcalı
▪ Sonraki Konuya Git: YENİDOĞANIN ÖZELLİKLERİ
▪ Önceki Konuya Git: DOĞUM ÖNCESİ GELİŞİM
Sağlık // Çocuk gelişimi ve eğitimi Kategorisine Dön
Sağlık Kategorisine Dön
Anasayfaya Dön
▪ Yorumlar
ömer (Konu Puanı: 5 / 5)
mükemmel ya sizin sayenizde 100 aldım projeden elleriniz dert görmesin inş
Editörün Cevabı: Yazıyı ekleyen Asiye Kıcalı kardeşime teşekkür ediyorum. Sizede ömür boyu başarılar diliyorum Ömer bey. Arkadşımızın size katkısı olduysa ne mutlu bize
07.04.2013
ömer (Konu Puanı: 5 / 5)
yesss babyb bayy
10.12.2013
cerem (Konu Puanı: 5 / 5)
cok güzel hazırlanmıs emekleriniz icin tesekkur ediyorum.
21.10.2014
vildan (Konu Puanı: 4 / 5)
hepsi doğru olan bilgiler ama yazmış olduğunuz yazıya kaynak da belirtirseniz eğer çok daha güzel olacak çünkü ödevlerimizde yararlandığımızda hocalarımız kaynak soruyorlar şimdiden teşekkürler...
31.10.2014
fatih bozdemir (Konu Puanı: 3 / 5)
nekadar faydası olacagından emin degilim ama yine tesekkur ederim emeginize saglık
30.12.2014
▪ Yorum Yaz
Ad Soyad:
Konu Puanı:
Yorumunuz:
This Is CAPTCHA Image