Kornis takılır
Aynalara gülümseyişinizi daima güzel yansıtır
▪ Arama Yap
▪ Günün Sözü

İnsanları çekiştiren kimsenin hâli, bir mancınık kurarak güzel amellerini doğuya, batıya, her yana atan kimsenin hâline benzer. (Fudayl Bin İyaz)

▪ Bir Atasözü

Eğitim ilgi çekme sanatıdır; bunu başaramayan öğretmenin tahtaya yazıp sildikleri, öğrencilerin zihin ve kalplerinde değil ama tahtada derin izler bırakır! (Dr.John Zanicchi)

▪ Bir Ayet

Ey iman edenler sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de yolculukta olmanız hariç gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahut kadınlara dokunmuş da, su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin, (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır esirgeyendir. (4/43) ( (4/43))

▪ Bir Hadis

Her kime bildiği bir mesele sorulur, o da bunu söylemeyip gizlerse, Allah ona Kıyamet Günü ateşten bir gem vurur. (Tirmizi, İlm 3.´)

Mutluluk Öyküleri
Kanserli annenin kızına vasiyeti
Bunun üzerine acılı kadın son günlerini Ffion'a hem annelik hem de babalık yapacak kocasına kızlarını yetiştirmekte kullanacağı "pratik bilgiler" bulunan listeyi hazırlamakla geçirdi. Vasiyetini öldükten sonra kocasına verilmek üzere ailesine teslim etti. Genç kadın Aralık'ta öldü.
20.01.2010
1054

Kanserli annenin kızına vasiyeti

(Ölümün eşiğindeki anneyle küçük kızın duygulandıran diyalogu)

28 yaşındaki anneye Ağustos 2002'de göğüs kanseri teşhisi konuldu. Hastalık böbreklerine de yayılınca doktorlar genç kadının kurtulma ihtimalinin olmadığını söylediler. Kötü haberi kızı Ffion'la paylaşan Helen, kızının yürekleri burkan sorusuyla karşılaştı: "Peki, ölürsen bana kim bakacak anne?"

Bunun üzerine acılı kadın son günlerini Ffion'a hem annelik hem de babalık yapacak kocasına kızlarını yetiştirmekte kullanacağı "pratik bilgiler" bulunan listeyi hazırlamakla geçirdi. Vasiyetini öldükten sonra kocasına verilmek üzere ailesine teslim etti. Genç kadın Aralık'ta öldü.

Kocası Antony ve Helen'in ailesi vasiyeti okuduğunda gözyaşlarına boğuldu. Helen'in bıraktığı vasiyet haberini birinci sayfadan veren İngiliz gazeteleri "annelik duygusunun en güzel örneği" olarak tanımladılar. İşte o vasiyet:

* Ffion'a her pazartesi harçlık ver.

 * Her akşam ödevlerini kontrol et.

* Sağlıksız beslenmesin. Bol bol sebze yiyin.

* Okula giderken saçlarını taramayı unutma.

* Birkaç yıl sonra genç kız olacak. Banyo kapısına kilit tak.

* 2 haftada bir yatak çarşaflarını değiştirin.

 * Küveti ve mutfak tezgâhını haftada bir silin.

* Yatmadan önce ellerini yıkasın, dişlerini fırçalasın.

* Ona ayrı bir banka hesabı aç ve üniversite parası biriktir.

* Fotoğraflarımı duvardan kaldır. Ama sakın atma. Ffion nasıl biri olduğumu hatırlamak isteyebilir.

* Anne ve babamla ilişkilerinizi koparmayın.

* Anneler gününde, Noel'de, Sevgililer Günü'nde ve Ffion'un doğum gününde mezarıma çiçek isterim (Yoksa hortlarım bak!).

İngiltere'nin Güney Galler bölgesinde yaşayan Helen'in veda listesi duygu dolu... Gözünün arkada kalmasını istemeyen anne, 3 sayfalık yazısında herşeyi en ince detayına kadar düşünmüş. Anne Helen rehberin sonunda espri yapmaktan da kendini alamamış: "Fi'nin vaftiz ailesiyle, arkadaşlarımla, annem ve babamla görüşmelerini sağla, yoksa ruhum seni rahat bırakmaz!"

Ölümden çok kızını geride bırakmaktan korkan Helen, kızına acı gerçeği söylerken çok zorlanmış. Ffion'a cennete gideceğini anlatan anneye küçük kızının cevabı "Peki, sen cennete gittikten sonra bana kim bakacak?" olmuş. Ffion'a "Cennette de olsam sana bakarım! Cevabını vermiş anne... İnşaat işleriyle uğraşan 31 yaşındaki damat Antony, The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Hayatımıza Helen çeki düzen verirdi. Fatura ya da banka ödemeleriyle o ilgilenirdi. Biz harika bir kadını kaybettik. Onu çok özlüyoruz ama o artık hep bizimle birlikte!" Annesinin yazdıklarını Ffion'a gösterdiğini söyleyen Antony, kızının kendini daha iyi hissettiğini sözlerine ekledi.

Navigasyon ve Bilgi
▪ Ekleyen: Editör Editör
▪ Sonraki Konuya Git: Gece ile gündüz
▪ Önceki Konuya Git: Babanın Hikayesi
Öykü & Deneme // Mutluluk Öyküleri Kategorisine Dön
Öykü & Deneme Kategorisine Dön
Anasayfaya Dön
▪ Yorumlar
Bu konuya yorum yapılmamış. Hemen ilk yorumu siz yapın...
▪ Yorum Yaz
Ad Soyad:
Konu Puanı:
Yorumunuz:
This Is CAPTCHA Image